Історія ПрАТ “Хмельпиво”
У кожного заводу, як у кожної людини: своє обличчя, своя біографія і свій пройдений шлях. На цьому шляху траплялося все: злети і падіння, зростання і утвердження, були поразки та перемоги. Цю складну історію у різний час творили багато поколінь людей — рядові працівники, інженерно-технічний персонал та керівники. Для багатьох із них підприємство стало справою життя. Ті, що працювали раніше і ті, що працюють сьогодні з величезним натхненням, чесно і самовіддано вкладали і вкладають у працю свої зусилля і розум, щоб не було соромно передавати естафету майбутньому поколінню.
Саме на кінець XVІ століття припадає поява пивоварного виробництва, після надання польським королем Стефаном Баторієм в 1578 році містечку Плоскирову (відоме з 1431 р., з 1780 р. – м. Проскурів) привілею, по якому було дозволено щорічно проводити по дві ярмарки, кожної неділі торги і збудувати пивоварний завод. Пройшло більше двох століть діяльності заводу. Після другого розділу Польщі і створення Подільської губернії в 1795 році м. Проскурів стає уїздним центром. В ті роки було написано «Камеральний і топографічний опис Подільської губернії Проскурівського уїзду», в якому згадувалось про діяльність старого пивоварного заводу.
Продовженням своєї історії і розвитком пивоварний завод має завдячувати Леону Генриховичу Кляве, дворянину Подільської губернії. Він був, на кінець XIX століття, досить відомим пивовиробником на Поділлі.
У 1898 р. дворянин Леон Генріхович Кляве отримав дозвіл на перебудову пивоварного заводу на Новому Плані (навпроти залізничного вокзалу). Наприкінці 1901 р. завод випустив першу продукцію. Підприємство займало цілий квартал, на території якого, крім виробничих споруд, був закладений чудовий парк. На заводі працювало 46 робітників, продукції вироблялося на 120 тис. рублів на рік, основними сортами пива були “Баварське” та “Кляве”. Пиво та солод Проскурівського пивзаводу вважали одними із найкращих у Подільській губернії.
Станом на 1907-1908 рік, за даними Подільської Казенної палати, на пивзаводі Кляве було вироблено 358 заторів пива (при ємкості заторного чану 902 відра), що дорівнювало 322916 відрам заторного пива.
У липні 1909 року на Всеросійській виставці пивоваріння в Санкт-Петербурзі право представляти губернію виборов завод Кляве. Виставкова комісія визнала найкращими саме подільських броварів й особливо відзначила проскурівський ячмінний солод, який увійшов до трійки найякісніших продуктів пивоваріння. До наших днів збереглися багатовікові традиції пивоваріння та споруди Проскурівського пивоварного заводу, нині ПрАТ “Хмельпиво”.
Підприємницька діяльність Кляве була припинена під час революційних подій 1917-1920 років. За роки 1920-1941 діяльність пивзаводу поступово відновилась і на початку 1941 року становила 390 тисяч дал пива за рік. Потім настав воєнний період. Відчувши на собі увесь тягар війни працівники пивзаводу, як і всі подоляни, з великим ентузіазмом, не рахуючись з часом, а інколи із здоров’ям, взялися за відновлення зруйнованого війною рідного їм підприємства. Працювали, як мовиться, до сьомого поту. І робили все, що можливо, аби пивзавод виготовляв «живе» пиво, яке ще називають «рідким» хлібом.
І не дивлячись ні на що, Проскурівський пивзавод поступово залікував свої воєнні рани і почав випускати пиво. Потужність зростала щорічно.
Все міняється. Там, де в свій час було відведене місце для складання льоду, спорудили для молоді стадіон. Там, де жив колишній господар пивоварного заводу Кляве – зараз школа № 14. Там, де був Плоскирівський пивоварний завод є ПрАТ “Хмельпиво”.
Так що, як бачимо, виробнича діяльність не застоюється, а весь час змінюється, зазнає змін і назва заводів, міняються закони, права та обов’язки всіх нас, і живемо зараз ми в новій державі – Україні. З покоління в покоління передається майстерність пивоваріння, у результаті протягом багатьох років смакові якості нашого пива, виготовленого ПрАТ “Хмельпиво”, задовільняють самих вимогливих шанувальників. Колектив на досягнутому не заспокоюється, бо життя ставить все нові і нові вимоги.